Министерство на вътрешните работи (МВР)
При изпълнение на функционалните си задължения служителите на ГДБОП, ГДГП и ДМ идентифицират жертви на трафик на хора. Идентификацията се извършва спрямо лица, за които има данни или се предполага, че са жертви на трафик, лица, които са се самоопределили като жертви на трафик, или лица, подадени в това им качество от други институции или организации.
При първия контакт с лицата или след идентификацията на жертви на трафик служителите на ГДБОП, ГДГП и ДМ извършват оценка на риска с оглед наличието на опасност от повторно въвличане в трафик на жертвите и упражняване на насилие спрямо тях или техните близки. Едновременно с това те правят преценка на потребностите с оглед на предоставянето на неотложна медицинска, психологическа и правна помощ, както и с оглед необходимостта от настаняване в кризисен център или приют. При наличие на такива ГДБОП, ГДГП и ДМ насочват жертвите на трафик, български и чужди граждани, към съответните институции или организации и доставчици на услуги.
Агенция „Социално подпомагане“/ Дирекции „Социално подпомагане“ (ДСП)
Жертвите на трафик могат да бъдат неформално идентифицирани от служителите на ДСП в процеса на активно набиране на информация за хора от уязвими групи (социално слаби и потребители на други социални услуги). След като идентифицират жертва на трафик, социалните работници проучват потребностите на лицето с оглед ресурсите на ДСП и предоставят информация и консултация за възможността да получи социална подкрепа или да ползва социални услуги. Социалните работници насочват жертвите на трафик за ползване на социални услуги, делегирани от държавата дейности – настаняване в подслон или приют, с който общината или областта разполага. За настаняване се извършва предварителна оценка на потребностите по Закона за социалните услуги. При настаняването жертвата на трафик трябва да предостави набор от медицински документи, удостоверяващи здравословното ѝ състояние, според изискванията на социалната услуга.